Zdjęcia i wideo z wernisażu wystawy malarstwa Mikołaja Obryckiego


W dniu 8 kwietnia 2011 r. o godz. 18.00 w BWA w Sieradzu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Mikołaja Obryckiego, zamieszkałego w Poznaniu.

Artysta, urodzony w Szczecinie w roku 1977 jest absolwentem poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego w 2003 r.

Wideo z wernisażu dzięki Sieradzkiej TV Regionalnej.


Swą pierwszą wystawę zrealizował już w 1994 roku. Od tej pory wystawia w Polsce (Warszawa, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Legnica) oraz we Francji, Danii, Szwecji, Anglii.

Jego twórczość malarska sytuuje się w obszarze nowej figuracji, balansując na granicy realizmu i abstrakcji, która jest tu efektem dążenia do sedna, sensu i ukrytego dna każdego zjawiska.

Pozornie proste kompozycje zbudowane na zasadzie figura; tło pokazują więcej niż tylko to, co widzialne. Pokazują strukturę, budowę, wewnętrzne uporządkowanie lub wewnętrzny konflikt przedstawianych postaci zarówno ludzkich jak i zwierzęcych; bohaterów sieradzkiej wystawy.

Ogromna ekspresja i zawarty w płótnach Mikołaja Obryckiego ładunek emocjonalny, kontrowersyjne, często trudne tematy powodują, iż obok tej twórczości nie sposób przejść obojętnie.